Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI

15.08.2014
piątek

Gigant z Macedonii

15 sierpnia 2014, piątek,

Mało który turysta wygrzewający się na plażach Półwyspu Chalkidiki czy wyspy Tasos myśli o tym, że znajduje się na terenie Macedonii, krainy, z której pochodził Aleksander Wielki. A już na pewno żaden nie wie, że właśnie teraz trwają tuż pod jego nosem prace badawcze, które lada moment mogą się okazać prawdziwą archeologiczną sensacją. Koło miasteczka Amfipolis (oddalonego ok. 100 km na płn.-wsch. od Salonik) archeolodzy odsłonili bowiem wejście do największego grobowca w Macedonii.

Fot. Kkonstan (Praca własna), GFDL lub CC-BY-3.0, via Wikimedia Commons

Fot. Kkonstan (Praca własna), GFDL lub CC-BY-3.0, via Wikimedia Commons

Badana od dwóch lat gigantyczna struktura otoczona jest marmurowym murem, liczącym prawie 500 m długości. W tym roku badaczom udało się znaleźć drogę z dekorowanymi ścianami oraz wejście flankowane dwoma sfinksami. Badacze sądzą, że na szczycie grobowca pierwotnie stała licząca prawie 5 m rzeźba siedzącego lwa, którą znaleziono w 1912 r. w pobliżu przepływającej nieopodal rzeki Strymon. Ta jedna z najlepiej zachowanych macedońskich rzeźb hellenistycznych jest dziś symbolem starożytnego Amfipolis.

Póki co wiadomo, że gigantyczny grobowiec zbudowano między 325 a 300 r. p.n.e., nie wiadomo jednak dla kogo. Oczywiście wielu chciałoby w nim widzieć grobowiec kogoś z rodziny królewskiej albo wręcz samego Aleksandra Wielkiego. Jest to jednak mało prawdopodobne. Według antycznych tekstów, gdy twórca Imperium zmarł w 323 r. p.n.e. w Babilonie, zgodnie z jego wolą ciało przewieziono do Egiptu i złożono w grobie, najpierw w Memfis, a po jakimś czasie w Aleksandrii. – Co prawda do dziś miejsce pochówku Aleksandra nie zostało odnalezione, ale jeśli wierzyć źródłom, to grób w Amfipolis niemal na pewno nie mógł do niego należeć – przekonuje badacz hellenizmu prof. Krzysztof Nawotka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Faktem jednak jest, że Amfipolis było ważnym ośrodkiem administracyjnym Macedonii, w grobowcu może być zatem pochowany ktoś z członków rodziny królewskiej (choć ich groby raczej znajdowały się bliżej stolicy Macedonii – Pelli) albo jeden z bliższych towarzyszy Aleksandra. Z Amfipolis związani byli m.in. generał Nearch i dowódca floty Laomedon z Mityleny oraz kronikarz Androstenes pochodzący z Tasos.

Archeolodzy zamierzają do końca miesiąca wejść do grobowca, więc być może lada dzień dowiemy się, kto był właścicielem monumentu. Nie ma jednak wątpliwości, że ktoś, kto mógł sobie pozwolić na tak gigantyczny grób, musiał być wyjątkowo prominentny. Grecy też wiele obiecują sobie po odkryciu, bo w zeszłym tygodniu wykopaliska odwiedził sam premier Antonis Samaras. Jeśli przed archeologami nikt jeszcze nie buszował w grobowcu, to rzeczywiście byłaby to prawdziwa rewelacja.

Póki co tych, którzy znudzą się wygrzewaniem na słońcu, a przebywają gdzieś w okolicach Salonik, zachęcam do odwiedzenia tamtejszego muzeum i wyprawy do grobów w Werginie (pierwsza stolica, która stała się potem nekropolą królów macedońskich). Nawet jeśli grobowiec w Amfipolis jest pusty, to oglądając cuda znalezione w innych grobach macedońskich arystokratów, będzie można sobie wyobrazić, co mogło się znajdować w największym z nich.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Gigant z Macedonii? Trzeba pojechać do Skopje, stolicy republiki Macedonii. Stoi tam iście gigantyczny pomnik Aleksandra Wielkiego na koniu, górujący nad całym miastem. Pomniki Lenina w Rosji, czy Kim Ir Sena w Korei Północnej wysiadają.

  2. Co tam Aleksander… Pomnik Karposza dopiero robi wrażenie :-D…

  3. Ale to jest artykuł o rzeczywistej Makedonii, nie tej baśniowej ze Skopia. Wczoraj minister kultury podał datę otwarcia, cytuję „może nawet za więcej niż 2 tygodnie”.

css.php