Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI

13.10.2014
poniedziałek

Jean Tirole, pogromca oligopoli, wyróżniony ekonomicznym Noblem

13 października 2014, poniedziałek,

Jean Tirole z Instytutu Ekonomii Przemysłowej Uniwersytetu w Tuluzie jest trzecim Francuzem nagrodzonym najwyższym naukowym wyróżnieniem w dziedzinie ekonomii. I drugim Francuzem, obok pisarza Patricka Modiano, w tegorocznym rozdaniu. Profesor Tirole zajmuje się problematyką regulacji korporacji, inaczej rzecz ujmując, gromi mono- i oligopole. Dokładniej: bada problematykę regulacji i jej zastosowanie w zależności od branż. A w swych badaniach wykorzystuje m.in. aparaturę teorii gier. 

Werdykty noblowskie w ekonomii, choć premiują rzeczywiście najwybitniejsze osiągnięcia myśli ekonomicznej, to jednak także odzwierciedlają ducha czasu (by nie powiedzieć, że naznaczone są polityczną intencją). Mocne wskazanie na prominentnego przedstawiciela tej szkoły ekonomii, która nie uznaje dogmatu o efektywnym i samoregulującym się rynku to wyraźny sygnał, że zmienia się klimat i wraca zainteresowanie koncepcjami, które ekscesy wolnego rynku poddałyby kontroli. Cóż, niemogący zakończyć się kryzys wybuchł właśnie na skutek niedostatecznej regulacji sektora finansowego i bankowego. Wahadło odbija w przeciwną stronę, w czasie gdy wychylało się w stronę wolnego rynku ludzie tacy jak Tirole mieli trochę czasu, by rozwinąć swoje koncepcje.

European Research Council (ERC) przypomniała przy okazji, że Jean Tirole jest trzecim Europejczykiem wśród tegorocznych noblistów, którzy wcześniej byli wyróżnieni prestiżowymi grantami ERC. W sumie więc dobry rok dla Europy, która w nauce ciągle trzyma się dobrze. Rozpoczynającego wpis nagrania wywiadu z Jeanem Tirolem trudno nie odczytać nieco ironicznie – rozmowę prowadzi Adam Smith.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Pan Redaktor rozbawił mnie do łez. „Niemogący zakończyć się kryzys wybuchł właśnie na skutek niedostatecznej regulacji sektora finansowego i bankowego.” Proszę Pana, prosimy nie kłamać. Już w I poł II w, Mises udowodnił, że już sama konstrukcja systemu tzw. „rezerwy cząstkowej” czyli panującej obecnie, MUSI powodować kolejne kryzysy, bo jest oparta na kłamstwie. I właśnie ten system, ten obrzydliwy Keynsizm reprezentuje Tirole. Sytuacja przypomina taki obrazek: wpuszczamy do ogródka Słonia (system rezerwy czątkowej), który sobie tam żyje, zwierzę niszczy wszystkie małe roślinki, zaburza dotychczasową harmonię, wynikającą z walczących o światło roślin , miażdżąc małe krzewy, wszystkie łodygowe rośliny, zostawiając tylko drzewa (korporacje). Po jakimś czasie następca osoby, która wpuściła Słonia, myśli sobie: coś jest nie tak, drzewa rosną, a krzewy i małe rośliny umierają, muszę zacząć przycinać drzewa. Słonia nikt nie ruszy, ale facet za teorie o przycinaniu drzew- Nobla dostanie. Jesteśmy niewolnikami tego systemu, banki sterują całymi państwami właśnie przez takich pseudo-ekonomistów jak Tirole. Wojny będą wybuchać, bo długo na takim zadłużeniu Europa nie pociągnie, U.S.A jeszcze gorzej, ale już bankowcy wiedzą jak sterować świadomością masową.

  2. XX wieku oczywiście *

  3. Jaki tam „pogromca”? Bez przesady, Panie Redaktorze…

css.php