Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI Naukonauci - Blog dziennikarzy naukowych POLITYKI

2.02.2015
poniedziałek

Kongres Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej

2 lutego 2015, poniedziałek,

Już jutro (wtorek 3 lutego) w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie odbędzie się Kongres Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej. Jego hasło: „Kryzys nauki – kryzys uczelni – kryzys pracy”.

Organizatorzy piszą:

Zadaniem kongresu jest przedstawienie rozwiązań będących odpowiedzią na poważny kryzys polskiej nauki i degradację uczelni jako miejsc pracy i myślenia. Główną przyczyną kryzysu jest wadliwy system finansowania badań i jednostek naukowych oraz drastyczne niedofinansowanie nauki. Forsowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkursowy system finansowania prowadzi do stopniowego wygaszania wojewódzkich ośrodków akademickich. Brak stabilności finansowej wymusza uśmieciowienie stosunków pracy na uczelni.

Uczestniczymy w debacie o polskiej humanistyce, niedawno pisała na ten temat Agnieszka Krzemińska. Dlatego też z ciekawością przyglądać się będziemy obradom Kongresu, program i uczestnicy obiecują ciekawą dyskusję.

Szczegółowy program Kongresu:

Część I

11:00 1. Otwarcie kongresu i powitanie gości.
11:00 – 11:40. 2. Przedstawienie postulatów antykryzysowych Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.
Wystąpienia: prof. Małgorzata Kowalska, prof. Zbigniew Osiński, dr Mateusz Werner, Aleksander Temkin
11:40 – 12:20. Stanowiska partnerów związkowych.
Wystąpienia: Prof. Janusz Rak – przewodniczący Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Dr Bogusław Dołęga – przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NZZS „S”
12:20 – 12:35 Przerwa.

Część II

12:35 – 12:45. Wstęp do panelu nr 1. Aleksander Temkin, Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej.
12:45 – 14:00. Panel dyskusyjny nr 1. „Uniwersytet społeczny. O potrzebie re-definicji pojęcia współpracy uniwersytetu z otoczeniem społecznym”. Prowadzenie: Rafał Woś (Dziennik Gazeta Prawna).
Uczestnicy: Prof. Wiesława Kozek, Danuta Kuroń, Dr Adam Mrozowicki, Prof. Jadwiga Staniszkis
14:00 – 14:15. Marcin Zaród, Obywatele nauki. „Uniwersytet. Dzisiaj problemy, jutro kryzys, pojutrze…”
14:15 – 14:45. Dyskusja
14:45 – 15:15. Przerwa.

Konferencja prasowa

Część III

15:15 – 15:25. Mateusz Piotrowski, Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. „Prekarny czy solidarny? Dwa modele uniwersytetu, dwa modele rynku pracy”.
15:25 – 15:40. Izabela Wagner, „Quo vadis universitas?”
15:40 – 17:25. „Związki zawodowe, szkolnictwo i właściwy model rozwoju Polski”.
Swoje wystąpienia już potwierdzili: Andrzej Radzikowski – wiceprzewodniczący OPZZ, Grzegorz Gruchlik – wiceprezes ZNP, Sławomir Witkowicz – Przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ
17:25 – 17:40. Przerwa.

Część IV

17:40 – 19:00. Panel nr 2. „Uniwersytet śmieciowy. O destabilizacji stosunków zatrudnienia na polskich uczelniach”. Prowadzenie: Adam Leszczyński (Gazeta Wyborcza).
Uczestnicy: Prof. Ryszard Bugaj, Dr Magdalena Woźniak-Rek, Dr Maciej Gdula, Dr Krzysztof Posłajko
Dyskusja
Około 19:30 – zakończenie kongresu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. ale co w takiej debacie robią związki zawodowe? jeżeli debata sprowadzi się do tzw. siatki płac na uczelniach to rozumiem ich udział.

 2. A o czym tu można dyskutować?
  Przecież najlepszy polski uniwersytet, czyli Uniwersytet Warszawski, zajął w rankingu prestiżowego „Times Higher Education Supplement” miejsce dopiero 301-350, takie samo jak uniwersytet z Marrakeszu czy też Nowosybirska, a na pierwszych 400 pozycjach tego rankingu nie ma innego polskiego uniwersytetu.
  http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings
  Dodam jeszcze, że w innym prestiżowym rankingu (jak poniżej) obok Uniwersytetu Warszawskiego uwzględniono jeszcze tylko Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: oba na „zaszczytnym” miejscu 301-400 czyli w trzeciej światowej lidze. Jak łatwo jest zgadnąć, cala reszta polskich wyższych uczelni jest e najlepszym wypadku w czwartej światowej lidze. 🙁
  http://www.shanghairanking.com/World-University-Rankings-2014/Poland.html

 3. A o czym tu można dyskutować?
  Przecież najlepszy polski uniwersytet, czyli Uniwersytet Warszawski, zajął w rankingu prestiżowego “Times Higher Education Supplement” miejsce dopiero 301-350, takie samo jak uniwersytet z Marrakeszu czy też Nowosybirska, a na pierwszych 400 pozycjach tego rankingu nie ma innego polskiego uniwersytetu.
  timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings
  Dodam jeszcze, że w innym prestiżowym rankingu (jak poniżej) obok Uniwersytetu Warszawskiego uwzględniono jeszcze tylko Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: oba na „zaszczytnym” miejscu 301-400 czyli w trzeciej światowej lidze. Jak łatwo jest zgadnąć, cala reszta polskich wyższych uczelni jest e najlepszym wypadku w czwartej światowej lidze. 🙁
  shanghairanking.com/World-University-Rankings-2014/Poland.html

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kto patronuje? Fundacja Batorego (czytaj: Soros). WYPAD.
  PP. „humanistom” pragnę przypomnieć kilka faktów:
  – zadłużenie RPjakiśtamnumer wynosi ca 365 mld USD (przeliczcie sobie „humaniści” na złotówki) bo już przeliczenie na „per capita” będzie trudniej bo Eurostat twierdzi, że nas jest 36 mln „głów” podczas gdy GUS – 38 mln.
  – bezrobocie ca 10%
  aha, jeszcze mamy wojną na karku z Rosją (dzięki wybitnemu absolwentowi Oxfordu – niejaki Sikorski).
  Poza tym, mamy autonomię wyższych uczelni czyli „wadza” daje kasę ale jakoś mamy kłopot z accountability tych co tą kasę dostają.
  Poza tym, dziwne, „humaniści” a jakoś nie słychać aby z tych buziek wyrwało się jakiekolwiek słówko o „wolność, równość, sprawiedliwość”.
  A ile tysięcy „profesorów” i człowiek się gubi, który jest „mądry” czy „głupi”. A te setki tysięcy „studentów” i „świetnie wykształconą młodzież”. No niech mnie któryś z tych humanistów „rzuci na kolana” czymś co by stało nie wybitne ale przyzwoite. No jest. Sowa z UJ z jego „Fantomowym ciałem króla” ale też milczy się. No mamy prof. Pawłowicz, prof. Oko, prof. Bobińską.
  PS. PP.prof. Balcerowicz, Góra, Orłowski nie narzekają jak nie narzeka dr Wałęsa (100 tys. USD za wykład). Czy mgr Sierakowski „dorabiający” jako „visiting fellow” na Harvard University. Można? Można.

 6. „11:40 – 12:20. Stanowiska partnerów związkowych.”

  A to ma byc co?….

 7. Niestety, ten link

  „humanistyce, niedawno pisała na ten temat Agnieszka Krzemińska.”

  wymaga zarejestrowania sie w „Cyfrowej Polityce” aby dalo sie artykul pzreczytac. Co ciekawe, mam subskrypcje cyfrowej Polityki ale w wersji na Kindle. Okazuje sie jednak ze nie ma mozliwosci aby polaczyc moja subskrypcje na Kindle z mozliwoscia czytania Polityki na pececie. Najlepsi na swiecie polscy informatycy, wygrywajacy rozliczne konkursy niedzynarodowe (wszystkie perstizowe!) nie potrafia tego zrobic.

  To tez przyczynek do wyzszej edukacji, chociaz nie humanistycznej.

css.php